Felmérés indul a fiatalok nyelvtudásáról
Felmérés indul a fiatalok nyelvtudásáról, nyelvismeretéről ősszel - közölte Novák Katalin család-, ifjúság- és nemzetközi ügyekért felelős államtitkár keddi budapesti sajtótájékoztatón.
| Novák Katalin |
Novák Katalin elmondta: a kormány nemrégiben fogadta el az idegennyelv-tanítás hatékonyságának fejlesztéséről szóló kormányhatározatot. Ez tartalmazza a felmérés elkészítését is - tette hozzá. Kifejtette: szeretnék megnézni, mi az oka annak, hogy a fiatalok napjainkban kevéssé szereznek nyelvvizsgát, illetve, hogy a nyelvtudásuk elmarad az európai átlagtól. Azt látják, hogy bár a nyelvismeretük nő, javul, de az ezt igazoló nyelvvizsga megszerzésében nem nőnek érdemben az arányok.
Kitért az Önkéntesség személyre szabva elnevezésű programra is, amely arról szól, hogy a fiatalok a középiskola elvégzése után fél-egy évig önkéntes tevékenységet végezhetnek például az egészségügy, a honvédelem, a katasztrófavédelem vagy a gyermekjóléti alapellátás területén. Hozzátette: ennek keretében az ötmilliárdos program részeként ingyenes nyelvtanfolyamon is részt vehetnek a 18-22 éves fiatalok.
Novák Katalin beszámolt a Nyelvtanulással a boldogulásért pályázatról, amelynek 3,3 milliárd forintos kerete van, és az első beadási határideje augusztus 30-án zárul. Kiemelte: a program arról szól, hogy tanórákon kívül, nyelvszakos hallgatók heti legalább egy alkalommal foglalkozásokat tartanak, amely az idegen nyelvek elsajátítását segíti a középiskolásoknak.
Ösztöndíjakkal segítik a külföldi nyelvtanulást, erre 14 milliárd forint áll rendelkezésre, és közel 20 ezer fiatalt támogattak. Ezzel a gyakorlatban is ki tudják próbálni a fiatalok a nyelvtudásukat - jelezte Novák Katalin.
Az államtitkár kiemelte: az a céljuk, hogy a nyelvvizsgához minél könnyebben, egyszerűbben tudjanak hozzájutni a fiatalok.
Emlékeztetett, január 1-től lép életbe, hogy az állam visszatéríti a vizsgadíját azoknak a 35 év alatti fiataloknak, akik az első idegen nyelvből a nyelvvizsgájukat közép- vagy felsőfokon megszerzik. Ez praktikusan annyit jelent, hogy a 35 évnél fiatalabb vizsgázó, az igazolás benyújtása után megkapja a vizsga díját, maximum 34.500 forintot. Ez az összeg a jelenlegi rendszerben az emelt szintű érettségi díja, s így lehet akár felsőfokú vizsgát is tenni.
Abban bíznak, hogy minél többen tudnak majd idegen nyelvből vizsgát szerezni - jelezte az államtitkár. Novák Katalin közlése szerint az Új Nemzedék Központon keresztül zajlik majd az adminisztráció, az ügyintézés, és mindent elektronikusan kell benyújtani, papírmunka nem lesz.
Alapvetően azokat a nyelveket lehet választani, amelyekből emelt szintű érettségi van, s a honosítás díját, illetve minden, akkreditált nyelvvizsga központban szerzett nyelvvizsga díját a fenti összegig megtérítik - mondta
A lombikprogram átalakítására vonatkozó kérdésre közölte: olyan kiszolgáltatott párokról van szó, akik kényszerűségből választják ezt a megoldást.
A várható változásokról szólva rögzítette: szigorítás nem lesz. Ugyanakkor érdemes az életvédelmi aspektusra is odafigyelni, és azt szeretnék, ha ezt a szempontot érvényesíteni tudnák. Jelenleg is vannak olyan gyakorlatok, amelyek ezt figyelembe veszik - közölte Novák Katalin, hozzátéve: az a cél, hogy a lehető legkevesebb hormonális terheléssel tudják a kezelés előnyeit élvezni az érintett párok. Megjegyezte: reményeik szerint a napokban megjelenik az anyagi források és a lehetőségek bővítéséről szóló kormányrendelet.
hírek innen, onnan
19 évesen megerőszakolta a producere, go-go-táncosként dolgozott, és azért lett szőke, mert Amy Winehouse-nak nézték – Lady Gaga 40 éves
Bár már egészen kiskorától nagy tehetségnek számított, ő direkt kivárta a felnőttkorát, hogy elkápráztassa a világot a hangjával.
Elhunyt James Tolkan, a Vissza a jövőbe és a Top Gun sztárja
Kilencvennégy éves korában elhunyt James Tolkan, akit a mozinézők leginkább a Vissza a jövőbe-trilógia Strickland tanár uraként...
A MÁV-csoport és a BKK több járatát is érinti a vasárnapi óraátállítás
Március 29-én vasárnap kezdődik a nyári időszámítás: az órákat hivatalosan hajnali kettőkor három órára állítják át, amihez az...
U17: A Bundesliga-szerződés után Vasziljevics a válogatottban duplázott - videó
Vasiljevics-dupla az U17-es válogatott győzelmén: 3-1-re vertük Moldovát.
Két gyalogost, köztük egy várandós nőt gázolt el a kanyarban a Volkswagen sofőrje
A sofőr alkoholtesztje negatív lett, a kábítószer jelenlétére végzett gyorsteszt azonban pozitív eredményt mutatott. A férfit kórházba...
Ezt meg hogy csinálta? Talpig feszülősben ruhában kápráztatta el a rajongóit Zimány Linda
Ettől mindenki szája tátva maradt!
Erre figyelj a hitelkiváltásnál, hogy jól járj vele
Egyre többször éri meg kiváltani a 3-4 évvel ezelőtt felvett kölcsönöket, ugyanis a személyi kölcsönök kamatai folyamatosan csökkennek.
700 ezer forintos szettben ment vásárolni Kulcsár Edina, mégis leszólták őt
Ismét célkeresztbe került Kulcsár Edina külseje a közösségi médiában: többen negatív megjegyzéseket tettek a megjelenésére, ami...
Csömörön már most leszedték az összes választási plakátot
A helyiek megelégelték a sorozatos rongálásokat.
Ennyiért adták el Zámbó Jimmy egykori otthonát, ettől az összegtől kiráz a hideg
Eladták az otthont, ahol eldördült a végzetes lövés.
Magyar Péter azt mondta, az információik szerint tiszás ruhába öltözött provokátorok terveznek balhét csinálni a Mi Hazánk kállói tüntetésén
Szerinte pénteken „száz fekete dzsekis verőembert” küldtek Orbán győri rendezvényére, hogy civileket egrecíroztassanak.
Dobrev Klára elmondta, szerinte mikor lesz kormányváltás
Csakis, ha bejut a parlamentbe a DK – mondta az elnök.
Sport
Újabb botrány a magyar sportban: a válogatott játékos beperelte a szövetséget
Fodor Csenge és Zalánki Gergő ügye után itt az új balhé: „Most valószínűleg én vagyok a fekete bárány”.
Kenderesi megrázó vallomással tért vissza, miközben már csak önmagán nevet
Visszatért Kenderesi Tamás a képernyőre, teljesen megváltozott.
Megalázták Angliát a Wembley-ben, nem lett hős a kifütyült árulóból
A látottak alapján az angol válogatottnak saját magával szemben is komoly kérdéseket kell feltennie.
Igen nagy kérdőjelek Szoboszlai Dominik miatt a válogatottban, és ez csak a jéghegy csúcsa
A kapusposztot az élet megoldja, de a védelemben, a középpályán és a támadósorban is bőven van dilemma.
A Liverpool megtalálta a játékost, akivel pótolhatja a távozó Szalahot
Külföldről igazolhat Szalah-utódot a Liverpool.
Varga Barnabás az AEK kérésére hagyta el a válogatott edzőtáborát egy görög lap szerint
Labdarúgó-válogatottunk felkészülési mérkőzésen a Puskás Arénában szombaton 18 órakor a szlovén, kedden 19 órakor a görög válogatottal játszik.
Marco Rossi Arne Slotról: Elvárnám, hogy ő se szóljon bele az én munkámba
Az AEK Athén támadója már el is hagyta az edzőtábort.
Őrizetbe vették Tiger Woodsot, miután balesetet okozott – Donald Trump is megszólalt
Ittas vezetés miatt emeltek vádat ellene.
Célegyenesben a tárgyalások: újabb magyar futballista kapott vonzó ajánlatot Liverpoolból
A negyedik magyar lehet Arne Slot keretében. Ha nyáron még Arne Slot lesz a vezetőedző...
A magyar válogatott szörnyű sorozatban van a Puskás Arénában, ilyen még nem volt Rossi alatt
Szombaton Szlovénia ellen kezdi meg a 2026-os évet a Marco Rossi vezette válogatott.
Magyar klub 16 éves futballista eladásán ekkorát még nem kaszált
A Newcastle United még az utolsó pillanatokban is megpróbált közbelépni.
Florian Wirtz élete meccsén élete gólját lőtte, de ez még messze nem minden
Csak éppen nem Szoboszlai Dominik csapattársaként tette ezt.
Bulvár
Kővé dermedt mindenki Győrben, súlyos dolog történt a Fidesz-nagygyűlésen
Mindenki feszülten várta, hogy mi történik Győrben, ugyanis egy merényletről suttogtak.
Ne edd meg, ha ilyet vettél az ALDI-ban: vastagbélgyulladást okozhat ez a konyhai alapanyag
Ne használd fel a vasárnapi ebédhez: veszélyes fertőzés gyanúja miatt hívtak vissza egy konyhai alapanyagot.
Újra megszólalt Szabó Bence volt rendőrszázados: Ha nem a Tisza Párt bedöntése lett volna a cél, semmi nem indokolta volna
A volt nyomozó üdvözölte Gulyás Gergely kijelentéseit, mert a miniszter szerinte elismerte, hogy a titkosszolgálat áll a Tisza elleni akció mögött.
Török Gábor Orbán győri beszédéről: Ha ilyen lesz a hátralévő két hét, az nem sok jót ígér a kormányoldalnak
Az elemző olyan kibillenésnek hívta a miniszterelnök beszédét, ami szerinte biztosan nem segít a Fidesznek.
Az élet Dubajban egy magyar szemével, aki 2 éve van kint: „Arra jössz rá, hogy eddig limitáltad magadat”
Sokan azt gondolják, aki Dubajban él, az mindenképpen kőgazdag, és csak a fényűzésből állnak a mindennapjai. Azt is, hogy ez a város felszínes, sekélyes, nincs mélysége, nincs kultúrája, csak egy betondzsungel az
Győrben kicsúszott Orbán Viktor kezéből az országjárása
Fekete ruhás verőemberek álltak sorfalat a tüntetőknek, és így is zúgott „a börtön, börtön”. A Fidesz taktikát váltott, és csak rosszabb lett.
Élő adásban fagyott meg a levegő, Szabó Bencéről ezt a döbbenetes dolgot gondolják a rendőrök
Megrázó kijelentések hangzottak el élő adásban.
Török Gábor: Kormánypárti körökben egyre többen beszélnek Orbán Balázs alkalmatlanságáról
A politológus szerint ha a Fidesz valóban elveszíti a hatalmat április 12-én, a felelősségkeresés minden bizonnyal a kampány irányítójára, Orbán Balázsra fog összpontosulni.
Orbán megzavarodott: a győri fiaskó után önmagát maffiózóként ábrázoló, drogos szóviccet elsütő képet posztolt szombaton reggel
A posztban Dopeman vele készült beszélgetését promotálja. Az adásban a rapper Orbánt keresztapához, Magyar Pétert pedeig fiatal, ambíciózus, a Család vezetését átvenni kívánó renegát maffiózóhoz hasonlítja,
Újabb botrány a magyar sportban: a válogatott játékos beperelte a szövetséget
Fodor Csenge és Zalánki Gergő ügye után itt az új balhé: „Most valószínűleg én vagyok a fekete bárány”.
Erős üzenetet kapott Orbán Viktor – és nem a közvélemény-kutatóktól
Főszerkesztői jegyzet arról, hogy a Medián friss, a Tisza Párt Fidesszel szembeni előnyét mérő friss közvélemény-kutatására a forint viszonylag nagyot erősödött. Ami ugyan nem példátlan a hazai országgyűlési
Titkolta leszbikus viszonyait az énekesnő: drogok és alkohol rabja lett emiatt
A legendás Dusty Springfield élete sokkal sötétebb volt, mint amit a nagyközönség gondolt róla. Titkolt szerelmi kapcsolatok, drog- és alkoholproblémák, mélyponton lévő depresszió – végül pedig csak a kórházi

- Csökkent a gázolaj ára
- Leszakadt egy vasúti felsővezeték Érdnél, jelentős késésekre kell számítani
- NAV: sok változást hoz a jövedéki szabályozásban az új törvény
- Megbüntették a kecskeméti buszpályaudvart, mert kétszer is leszedték a Momentum plakátjait
- Az E.ON nevével visszaélve téveszthetik meg a lakosságot
- Így úszható meg a hosszú várakozás a horvát autópálya-kapuknál
- A talált madárfiókák többsége nem árva, nem szorul megmentésre, ne szedjük össze őket!
- Már csak pár napig lehet pályázni az ingyen falfestékre
- Hosszú hétvégi változások, kedvezmények a vasúton
- Online térképen láthatóak a tervezett áram- és gázszünetek az E.ON oldalán
- Nagy összegű készpénzzel érkezik az Európai Unióba? Akkor erre figyeljen!
- Lezárásokra, forgalomkorlátozásokra kell készülni ma és holnap Budapesten
- Óvjuk adatainkat úgy, mint a pénztárcánkat


