Ezt olvasta már?


ITM: emelkedik a pedagógusok bére és ösztöndíjat kapnak a tanulók a szakképzésben

Emelkedik a szakképzésben dolgozó pedagógusok bére júliustól, és a következő tanévtől ösztöndíjat kapnak a tanulók - közölte az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) az MTI-vel.

A közlemény szerint a szakképzésben dolgozó pedagógusok béremelése a szakképzés átalakításának egyik fontos eleme. Az a cél, hogy osztrák mintára jobb és gyakorlatiasabb legyen a szakképzés, ennek feltétele, hogy az oktatók is nagyobb megbecsülést kapjanak. A kormány ezért kiemelt, átlagosan 30 százalékkal megemelt bérezést kíván biztosítani a szakképzésben dolgozó 32 ezer pedagógusnak.

Mivel az igazgatók látnak rá közvetlenül a munkavégzés minőségére, teljesítményalapú differenciálás alapján ők dönthetik el, hogy kinek mekkora emelés jár. Lesznek olyanok, akiknek a fizetése akár ötven százalékkal is megemelkedik, míg másnak az átlag alatti mértékben nő.

A törvényi rendelkezések garantálják, hogy senki nem járhat rosszabbul, az azonos munkakörben, változatlan feladatmennyiséget ellátó tanárok bére a mostani átállással nem csökkenhet.

Egy egyetemi diplomával és tíz év szakmai gyakorlattal rendelkező, pedagógus II. besorolású szakmai tanár illetménye a jelenlegi bruttó 300 ezer forint helyett júliustól akár a bruttó 400 ezer forintot is meghaladhatja. Egy húsz éve tanító szakoktató a jelenlegi 274 ezer forint helyett 356 ezer forintot vagy akár többet is kereshet majd - írták.

Első ütemben 50 százalékkal nőnek az óraadók bérei is, amelyek egy minősítési rendszer bevezetésével párhuzamosan idővel akár a piaci szintet is elérhetik - tették hozzá.

A béremelésre a kormány éves szinten 35 milliárd forintot biztosít. Az intézkedésekkel teljesítményalapú, versenyképes, motiváló bérezési rendszer jön létre. A magasabb bérezés és a kiemelkedő tudású szakoktatók bevonzása érdekében a szakképzésben dolgozó pedagógusok a munka törvénykönyve alá fognak tartozni, nem a merev közalkalmazotti bértábla alá - fogalmaztak.

Ettől még megmarad a pedagógusok jogosultsága a jubileumi jutalomra az eddigi közalkalmazotti jogviszony beszámításával. Mivel a jubileumi jutalom alapja esetükben az emelt bérük lesz, ezért még magasabb összegre lesznek jogosultak.

Nemcsak a bérük lesz magasabb és rugalmasabb, hanem a béren kívüli juttatások megállapításában is nagyobb teret ad a munka törvénykönyve a munkáltatónak - írták.

A végkielégítésre való jogosultság idejébe a közalkalmazotti jogviszonyban töltött idő is beszámít. A korábban megszerzett minősítését sem veszíti el a pedagógus, így ha a későbbiekben ismét a köznevelési törvény hatálya alá tartozó intézményben vállal munkát, a megszerzett fokozata szerint sorolják be.

Annak érdekében, hogy a szakképzésben a legfelkészültebb oktatók a legújabb ismereteket oktassák, számukra négyévenként legalább egy alkalommal kötelező a továbbképzésben való részvétel, elsősorban vállalati környezetben vagy képzőközpontban.

Az egyik legfontosabb változás a részletszabályokban, hogy a kötelező óraszámok a pedagógusok számára kedvezően alakulnak. A rendelet szerint a szakképzésben oktatóknak heti 22, az osztályfőnököknek 21 tanórájuk lesz. Ezt az oktatási munkaidőt azonban éves keretben kell számolni, amelybe beleszámíthat a digitális alkotó központok tevékenységében való részvétel, a minőségbiztosításban végzett tevékenység, a mentori feladatok ellátása, a tartós helyettesítés vagy éppen a szakértői munka is. Ha összességében a megadott éves keretnél több ledolgozott óra jön ki, akkor az túlmunkának számít, és túlórapénz jár érte.

A megújuló rendszerben nemcsak a pedagógusok, hanem a szakképzésben tanuló diákok is többletjuttatást kapnak ösztöndíjak formájában. A nappali képzésben tanulók teljesítményük alapján részesülnek ösztöndíjban, amit tanulmányaik előrehaladtával munkabér válthat fel.

Technikumban, nappali rendszerű oktatásban minden tanuló az első időszakban általános, havi 8 ezer forint összegű ösztöndíjra lesz jogosult. A szakképző iskolák 9. évfolyamán ez havi 15 ezer forintot jelent minden tanuló számára. Az ágazati alapképzést követő években akár havi 10-50 ezer forint közötti ösztöndíjat is kaphatnak azok, akik önhibájukon kívül, az adott terület sajátosságai miatt nem vesznek részt külső vállalati oktatásban.

A duális képzésben résztvevők a minimálbér 25-60 százalékára számíthatnak, ami az utolsó évben akár 100 százalékra is emelkedhet. Újdonság, hogy a tanulók a sikeres szakmai vizsga eredményétől függően 150-300 ezer forint közötti összeget egyszerre kapnak kézhez.

A közlemény szerint az intézmények a jövőben a szakképzési centrumoknak nem tagintézményei, hanem iskolái lesznek, minőségi versenyhez vezető szakmai szabadsággal rendelkeznek majd.

 







0
0

hírek innen, onnan

Magyar vállalat a világelitben - az OTP Csoport már a 400 legerősebb vállalat között szerepel a Forbes Global 2000 listán

A Forbes Global 2000 évente rangsorolja a világ legnagyobb, tőzsdén jegyzett vállalatait. A lista négy kulcsfontosságú pénzügyi mutató...

A kassai bombázás rejtélye: máig nem lehet tudni, ki követte el a 85 éve történt támadást

Ismeretlen gépek 1941-ben 32 ember halálát okozták Kassán, ez adta meg a végső lökést Magyarország belépéséhez a második...

Nyilvános III. Károly adóbevallása, a király több mint 50 milliárd forintnyi támogatást kap az államtól

III. Károly király bő ötmilliárd forintnyi adót fizetett, ezzel bekerült Nagy-Britannia top 100 adófizetője közé.

Ilyen, amikor gyerekkori sebeinket művészetté formáljuk

Koleszár Kata festményei első pillantásra békésnek tűnnek, valójában azonban a gyerekkor emlékeinek és a felnőtt lét szorongásainak...

10 alapdarab nyárra, amiből egy hétre való zseniális szettet építhetsz

A tökéletes nyári gardrób titka nem a hatalmas bőröndben, hanem az okos kombinálásban rejlik. Összegyűjtöttük azt a 10...

Skrabski Fruzsina ráébredése: „Minket átvert a Fidesz”

Novák Katalin korábbi tanácsadója átverve érzi magát, és reméli, alakul majd egy új politikai formáció.

Hogy lesz tényleg olcsóbb a gyümölcs és a zöldség? Magyar Péter szerint „top prioritás”

A kormány továbbra is azt tervezi, hogy 27 százalékról 5-re csökkenti a zöldség és a gyümölcs általános forgalmi adóját –...

Apáti Ferenc: Áfacsökkentés kell a zöldség-gyümölcs védelméért

A magyar zöldség-gyümölcs piac akár 40%-a is érintett lehet a feketegazdaságban. Apáti Ferenc szerint az 5%-os áfa visszaszoríthatná az...

Meglépték! Drasztikus döntést hozott a belügyminiszter, azonnali hatállyal változik a terrorfokozat

Módosul a terrorfenyegetettségi szint Magyarországon: a terrorfokozatot az eddigi magas szintről közepes szintre csökkentették

Az ország legkeletibb gyógyvizes fürdőjében idén 2400 forint egy napijegy

Magyarország legkeletibb fekvésű gyógyvizes strandján idén is kedvező áron lehet megmártózni. A szezonálisan üzemelő fürdő vize...

0

Sport

Nyilvánosságra került Németh Zsanett boncolásának eredménye, kiderült, kizárható-e az idegenkezűség

Az Európa-bajnoki ezüstérmes birkózó Szófiában zuhant ki a 11. emeletről.

Egyetlen kérdést kapott, a német válogatott kapitánya teljesen kiborult a vereség után

Mindenki a németek vérét akarja az idei világbajnokságon, Julian Nagelsmann eddig bírta.

A német edző taktikai öngyilkosságot látott, Manuel Neuert viszont nem vette elő a kudarc után

Szerinte a társak hozták rendkívül hálátlan helyzetbe a veterán kapust...

A foci-vb botránya miatt Budapesttel példálózik a FIFA utált elnöke

Dübörög a foci-vb, de mindenki utálja a meccs közben az ivószüneteket.

A törökök búcsúzóul még beleköptek az amerikaiak levesébe, a társrendező a 98. percben bukta el a veretlenségét

Pedig a kifejezetten szórakoztató és akciódús mérkőzésen érzésre inkább a hazaiaknak állt a zászló.

Három klub versenyez Szoboszlaiért, furcsa szerződést íratna vele alá a Liverpool

Állítólag Szoboszlai Dominik és a Liverpool újra tárgyalóasztalhoz ül, 80 millió euróval riogatják az angolokat.

Bővül a 2030-as vb résztvevőlistája, Magyarország még sincs rajta - Szoboszlaiék vb-részvételt ígértek

Szoboszlai Dominik, de még Orbán Viktor is szereplést ígért a következő világbajnokságra.

Vb 2026: Ecuador két vállra fektette a németeket, Elefántcsontpart továbbjutott

Német vereséggel és könnyed elefántcsontparti sikerrel zárult az E-csoport.

Ez történt éjjel a vb-n: Hollandia a csoportot, Japán a brazilokat nyerte meg, a törökök szépen haltak - videók

A holland, a japán és a svéd válogatott is továbbjutott csütörtökön a labdarúgó-világbajnokság F-csoportjából, de Ausztrália is ott van már a legjobb 32 között.

0
0

Bulvár

Ma még kánikula, előrehozták a hidegfront érkezését - Időjárás-előrejelzés

A hétvégén még történelmi hőmérsékleti-rekord születhet Magyarországon, aztán jön a lehűlés.

Kéri László: Magyar Péter olyat csinál a parlamentben, amire 25 éve nem volt példa

Magyar Péter parlamenti szerepéről, az alkotmányról, és a korrupciós ügyek lehetséges politikai következményeiről is beszélt a politológus.

Percekkel a Magyar által szabott határidő előtt a legfőbb ügyész reagált az aranykonvoj ügyre

A legfőbb ügyész levele hangsúlyozta, a kormány őt nem utasíthatja.

"Büntetést kiszabni" - Forsthoffer Ágnes beégette Lázár Jánost, felháborodtak az emberek

Lázár János volt közlekedési miniszter durva üzeneteket kapott, azonnal cselekednie kell.

Varázsgomba hatóanyagával kezeltek egy Alzheimer-kóros nőt – Évek után újra beszélni kezdett

A fia szerint édesanyja magától kezdeményezett beszélgetést a kísérleti kezelés után, emlékeket idézett fel, gondolatokat osztott meg, és a kommunikáció mintegy négy órán át folyamatos maradt.

Fejbe lőtt holttestet találtak a Balatonban

A rendőrség vizsgálja a férfi halálának a körülményeit.

Nyilvánosságra került Németh Zsanett boncolásának eredménye, kiderült, kizárható-e az idegenkezűség

Az Európa-bajnoki ezüstérmes birkózó Szófiában zuhant ki a 11. emeletről.

Pesty László: Halálosan megfenyegettek, hogy ha a választás előtt megint kinyitom a pofám, a hullámat Mohácsnál vetik ki a hullámok

Pesty László egy interjúban számolt be arról, hogy februárban halálos fenyegetést kapott, ami miatt hónapokig rejtőzködnie kellett. Az egykori Fidesz-támogató ma már a Tisza Pártot támogatja, és szerinte a NER kri

Büntetőügy lett a videózásból: minősített költségvetési csalás miatt emelt vádat az ügyészség

Egy ügyvezető és társa fiktív számlákkal akart jogosulatlanul adólevonást gyakorolni, és ezzel több mint egymilliárd forintot szerezni. Az ügyészség minősített költségvetési csalás kísérlete miatt emelt vád

Súlyosat üzent Orbán Viktorról Magyar Péter miniszterelnök

„A kiszivárgott irat alapján azonnali választ várunk az ügyészségtől, hogy meghallgatták-e gyanúsítottként Orbán Viktort és Hajdu Jánost az aranykonvoj ügyben!” – írta Magyar Péter miniszterelnök a Faceboo

blogmorzsák

Meddig menthető egy kapcsolat?

A dilemma felőrli az embert.

Kivételes jubileumot ünnepelt a Das WeltAuto Magyarországon

És ebben egy Volkswagen Golf Variant játszotta a főszerepet.

0