Koronavírus - Többmilliárdos bevételkieséssel számolnak a vidéki nagyvárosok
Több milliárd forintos bevételkieséssel számolnak a koronavírus-járvány miatt a vidéki városok az idén, a tartalékok ellenére módosítaniuk kell ez évi költségvetésüket. Az önkormányzatok arra számítanak, hogy az áthúzódó hatás miatt a következmények a jövő évre is kihatnak.
Debrecennek várhatóan 3,65 milliárd forint veszteséget jelent a járványhelyzet, eddig 1,047 milliárd forintot költöttek védekezésre és a járvány gazdasági hatásainak enyhítésére.
A város költségvetésén 3 milliárd forintos kiigazítást látnak szükségesnek, elhúzódó válság esetén ez a szám növekedhet - közölte az önkormányzat sajtószolgálata az MTI-vel.
A nehéz helyzetbe került családok, magánszemélyek támogatására 20 millió forinttal létrehozott segélyalapba befizetett összeg elérte a 120 millió forintot. Az önkormányzati ingatlanok bérlői eddig mintegy 215 millió forint bérletidíj-kedvezményt kaptak, a szociális szolgálat naponta 415 idős embernek segít az ellátásban, a karitatív testület 400 önkéntese 1108 családnak vitt 1200 tartós élelmiszerekből álló csomagot, és segítségükkel 130 rászoruló fiatal jutott a tanuláshoz laptophoz. A járványhelyzet kihirdetése óta több mint 40 millió forintot fordított a szociális szolgálat önkormányzati forrásból a védekezésre, az intézmények védőfelszereléssel ellátására 57,7 milliót költöttek, a gépjárműadó átadása miatti bevételkiesés pedig eléri a 710 millió forintot.
Zalaegerszegen az idén 1,5-2 milliárd forintos kieséssel számolnak, ami az áthúzódó hatás miatt valószínűleg 2021-re is érvényes lesz - közölte Balaicz Zoltán polgármester a közösségi oldalán. Részletezése szerint akár milliárdos kiesést is jelenthet a helyi iparűzési adóból és az építményadóból elmaradó bevétel, mintegy félmilliárd forint pedig a gépjárműadó, az idegenforgalmi adó és az ingyenes parkolás miatti bevételkiesés. Töröltek minden rendezvényt, fesztivált, leállították az önkormányzati forrásból tervezett felújításokat, fejlesztéseket, és jelentősen beszűkültek vagy megszűntek a civil, sport- és kulturális szervezetek támogatásai.
Szekszárdon idén egymilliárd forintot meghaladó bevételkiesés várható az önkormányzat költségvetésében - mondta Ács Rezső polgármester. A közterület-használati díjak, a parkolási díj elmaradása mellett a gépjárműadó és az iparűzési adó is jelentősen csökken. A tolnai megyeszékhelyen, amelynek idei 22 milliárd forintos költségvetésében 7 milliárd forint a működési keret, a halasztható intézményi és városüzemeltetési beruházásokat a veszélyhelyzet végéig felfüggesztették.
A szombathelyi városvezetés a becslések szerint csaknem 500 millió forint bevételkieséssel számol a koronavírus-járvány kapcsán - közölte az MTI-vel az önkormányzat kommunikációs vezetője. Kéner Balázs felsorolása szerint a gépjárműadó elvonása 285 millió forint, az idegenforgalmi adó beszedésének felfüggesztése 27 millió forint, a parkolóbevétel kiesése 132 millió forint, az intézményi működési bevételkiesés 40 millió forint, a bérlemények díjbevétele 10 millió forint, a közterület-használat ingyenessé tétele pedig 4 millió forint bevételkiesést jelent.
Székesfehérvár polgármestere, Cser-Palkovics András online fogadóóráján a napokban azt mondta, hogy rendkívül magas, akár a kilencmilliárd forintot is elérő bevételkieséssel számol az idei évre az önkormányzat. Ennek a legnagyobb tétele az iparűzési adóból származó bevétel drasztikus visszaesése, de jelentős az intézményi bevételkiesés, a gépjárműadó elvétele, az idegenforgalmi adó, a bérleti díjak, a helyi közösségi közlekedésben lecsökkent utasszám, illetve az ingyenes parkolás miatti bevételek elmaradása. A városvezető jelezte, hogy jelentős tartalékokkal fogadták el az idei költségvetést, de még ennél is jóval nagyobb mértékben csökkennek a város bevételei, ezért május végén szükség lesz a költségvetés jelentős módosítására.
Miskolc több mint 7 milliárd forint bevételkieséssel számol erre az évre, a város költségvetését újra kell tervezni. A polgármesteri hivatal tájékoztatása szerint a járvány elleni védekezésre várhatóan több mint 580 millió forintot kell költeniük, a város a gépjárműadó elvonása miatt 450 millió forinttól esett el, az idegenforgalmi adót tekintve 150 milliós, az iparűzési adó terén 2,5 milliárdos mínusszal kell kalkulálni. A parkolás ingyenessé tétele miatt várhatóan 300 millió forinttal kevesebb folyik be. Csak a diósgyőri vár esetében az elmaradt bevétel 100 millió forint, a fürdők jegybevétel-kiesése 895 millió, a Vadasparké 84 millió forint. A tömegközlekedés esetében 900 millió, a kulturális szervezeteknél 860 millió, a bérleményszolgáltatás terén pedig 400 millió forint a várható bevételkiesés.
A balatoni, főként a Balaton-parti önkormányzatoknál 10-40 százalékos a költségvetési "lyuk", folyamatos a költségvetések újratervezése, fejlesztések állnak le, programok maradnak el - mondta Lombár Gábor, az önkormányzatokat tömörítő Balatoni Szövetség (BSZ) elnöke, Balatonfenyves polgármestere. Arról is beszámolt, hogy a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége útmutatásával kérdőívet küldtek szét a BSZ tagságának, amelyben felmérik, milyen helyzetbe kerültek az üdülőrégió önkormányzatai.
hírek innen, onnan
8 nyári manikűr, ami rövid körmökön mutat a legjobban
A rövidebb körmök kényelmes és higiénikus viseletet biztosítanak, miközben stílusosak is lehetnek. Fedezd fel a szezon legdivatosabb...
Mark Rutte üzenete Putyinnak: A NATO minden „ostoba lépésre” válaszolni fog
A NATO-országok a július 7–8-i ankarai csúcstalálkozón több tízmilliárd dollár értékű védelmi megállapodásokat jelentenek be. A...
Újra tartalékos katona lett Ruszin-Szendi Romulusz honvédelmi miniszter
Elmondta, hogy ezért semmilyen jövedelmet nem vesz fel.
Ekkor érhet véget a brutális kánikula a meteorológusok szerint: ennek sokan nem fognak örülni
Egyelőre még nem lélegezhetünk fel.
Medián: A magyarok többsége nem tiltaná a Pride-felvonulásokat
Hatvan százalék pedig úgy látja: az állam ne szóljon bele, hogy milyen társadalmi csoportok jelennek meg a napközben vetített filmekben...
Nagy visszavonulót fújt a ChatGPT-t fejlesztő vállalat: elhalasztották a tőzsdei bevezetést
A jövő évre halasztja az OpenAI a tőzsdei belépést, mivel egy őszi bevezetés valószínűleg ezer milliárd dollárnál alacsonyabb...
Max Verstappen csapatot válthat, meg is van, kinek a helyére pályázik
Sajtóhírek szerint csere valósulhat meg.
Öten is ácsingóztak Liptai Claudia helyére: kemény csata zajlott a stúdióban, de ő nyert
Már Magyarországon is mindennapos, hogy a legnagyobb sztárok sem mentesülnek a válogatók alól: a filmesek ma már a legnépszerűbb...
Visszavették az állományba Ruszin-Szendi Romuluszt
Újra tartalékos katona lett a honvédelmi miniszter.
Magyar Péter: Ha belépünk az eurózónába, egy kormány sem teheti majd meg azt, amit Orbán Viktor tett
A miniszterelnök szerint az Orbán-kormány olyan volt, mint egy apuka, aki eljátssza a gyerek taníttatására félretett pénzt, ettől viszont...
A paradicsom szára emiatt törik meg a leggyakrabban - a kötözést sokan rosszul csinálják
Sokan nem fordítanak elég figyelmet a paradicsom helyes kötözésére, pedig a rosszul kiválasztott módszer vagy eszköz könnyen a szár...
Az egykori sportriporter, Szántó Dávid sportért felelős helyettes államtitkár lesz
A 2027-es budapesti vizes vb-t az MVM Dome-ban rendezik, a tízéves Duna Aréna ugyanis az államtitkár szerint már alkalmatlan erre.
Sport
Nyilvánosságra került Németh Zsanett boncolásának eredménye, kiderült, kizárható-e az idegenkezűség
Az Európa-bajnoki ezüstérmes birkózó Szófiában zuhant ki a 11. emeletről.
Egyetlen kérdést kapott, a német válogatott kapitánya teljesen kiborult a vereség után
Mindenki a németek vérét akarja az idei világbajnokságon, Julian Nagelsmann eddig bírta.
Még nincs vége, egymás után küldi el játékosait a Ferencváros
Alig lehet követni a keretszűkítést.
A német edző taktikai öngyilkosságot látott, Manuel Neuert viszont nem vette elő a kudarc után
Szerinte a társak hozták rendkívül hálátlan helyzetbe a veterán kapust...
A foci-vb botránya miatt Budapesttel példálózik a FIFA utált elnöke
Dübörög a foci-vb, de mindenki utálja a meccs közben az ivószüneteket.
A törökök búcsúzóul még beleköptek az amerikaiak levesébe, a társrendező a 98. percben bukta el a veretlenségét
Pedig a kifejezetten szórakoztató és akciódús mérkőzésen érzésre inkább a hazaiaknak állt a zászló.
Három klub versenyez Szoboszlaiért, furcsa szerződést íratna vele alá a Liverpool
Állítólag Szoboszlai Dominik és a Liverpool újra tárgyalóasztalhoz ül, 80 millió euróval riogatják az angolokat.
Bővül a 2030-as vb résztvevőlistája, Magyarország még sincs rajta - Szoboszlaiék vb-részvételt ígértek
Szoboszlai Dominik, de még Orbán Viktor is szereplést ígért a következő világbajnokságra.
Vb 2026: Ecuador két vállra fektette a németeket, Elefántcsontpart továbbjutott
Német vereséggel és könnyed elefántcsontparti sikerrel zárult az E-csoport.
Annyira leszerepelt a válogatott a vb-n, hogy az újságíró azt kérdezte a kapitánytól, hogy ételmérgezést kaptak a játékosok?
Nem kímélte a média a dél-koreai válogatottat.
Ez történt éjjel a vb-n: Hollandia a csoportot, Japán a brazilokat nyerte meg, a törökök szépen haltak - videók
A holland, a japán és a svéd válogatott is továbbjutott csütörtökön a labdarúgó-világbajnokság F-csoportjából, de Ausztrália is ott van már a legjobb 32 között.
Olyan átigazolás jön az Ajax és a Barcelona között, ami a magyar válogatottra is hathat
Izgalmas napok következhetnek a katalán csapatnál.
Bulvár
Felcsúszott Opitz Barbi szoknyája, kilátszott, aminek nem szabadott volna
Cserben hagyta Opitz Barbit a ruhája.
Ma még kánikula, előrehozták a hidegfront érkezését - Időjárás-előrejelzés
A hétvégén még történelmi hőmérsékleti-rekord születhet Magyarországon, aztán jön a lehűlés.
Kéri László: Magyar Péter olyat csinál a parlamentben, amire 25 éve nem volt példa
Magyar Péter parlamenti szerepéről, az alkotmányról, és a korrupciós ügyek lehetséges politikai következményeiről is beszélt a politológus.
Percekkel a Magyar által szabott határidő előtt a legfőbb ügyész reagált az aranykonvoj ügyre
A legfőbb ügyész levele hangsúlyozta, a kormány őt nem utasíthatja.
"Büntetést kiszabni" - Forsthoffer Ágnes beégette Lázár Jánost, felháborodtak az emberek
Lázár János volt közlekedési miniszter durva üzeneteket kapott, azonnal cselekednie kell.
Varázsgomba hatóanyagával kezeltek egy Alzheimer-kóros nőt – Évek után újra beszélni kezdett
A fia szerint édesanyja magától kezdeményezett beszélgetést a kísérleti kezelés után, emlékeket idézett fel, gondolatokat osztott meg, és a kommunikáció mintegy négy órán át folyamatos maradt.
Nyilvánosságra került Németh Zsanett boncolásának eredménye, kiderült, kizárható-e az idegenkezűség
Az Európa-bajnoki ezüstérmes birkózó Szófiában zuhant ki a 11. emeletről.
Pesty László: Halálosan megfenyegettek, hogy ha a választás előtt megint kinyitom a pofám, a hullámat Mohácsnál vetik ki a hullámok
Pesty László egy interjúban számolt be arról, hogy februárban halálos fenyegetést kapott, ami miatt hónapokig rejtőzködnie kellett. Az egykori Fidesz-támogató ma már a Tisza Pártot támogatja, és szerinte a NER kri
Fejbe lőtt holttestet találtak a Balatonban
A rendőrség vizsgálja a férfi halálának a körülményeit.
Büntetőügy lett a videózásból: minősített költségvetési csalás miatt emelt vádat az ügyészség
Egy ügyvezető és társa fiktív számlákkal akart jogosulatlanul adólevonást gyakorolni, és ezzel több mint egymilliárd forintot szerezni. Az ügyészség minősített költségvetési csalás kísérlete miatt emelt vád
Súlyosat üzent Orbán Viktorról Magyar Péter miniszterelnök
„A kiszivárgott irat alapján azonnali választ várunk az ügyészségtől, hogy meghallgatták-e gyanúsítottként Orbán Viktort és Hajdu Jánost az aranykonvoj ügyben!” – írta Magyar Péter miniszterelnök a Faceboo
Orbán Viktor elkezdte aláírni azt, amit Magyar Péter látni sem akart
Sőt, meg is vásárolható.
blogmorzsák
A pálos rend nyomában Északkelet-Magyarországon
Sudár Annamária írása a 2026. június 3. és 5. között Sárospatakon és Sátoraljaújhelyen megrendezett pálos konferenciáról
Kivételes jubileumot ünnepelt a Das WeltAuto Magyarországon
És ebben egy Volkswagen Golf Variant játszotta a főszerepet.

- Csökkent a gázolaj ára
- Leszakadt egy vasúti felsővezeték Érdnél, jelentős késésekre kell számítani
- NAV: sok változást hoz a jövedéki szabályozásban az új törvény
- Megbüntették a kecskeméti buszpályaudvart, mert kétszer is leszedték a Momentum plakátjait
- Az E.ON nevével visszaélve téveszthetik meg a lakosságot
- Így úszható meg a hosszú várakozás a horvát autópálya-kapuknál
- A talált madárfiókák többsége nem árva, nem szorul megmentésre, ne szedjük össze őket!
- Már csak pár napig lehet pályázni az ingyen falfestékre
- Hosszú hétvégi változások, kedvezmények a vasúton
- Online térképen láthatóak a tervezett áram- és gázszünetek az E.ON oldalán
- Nagy összegű készpénzzel érkezik az Európai Unióba? Akkor erre figyeljen!
- Lezárásokra, forgalomkorlátozásokra kell készülni ma és holnap Budapesten
- Óvjuk adatainkat úgy, mint a pénztárcánkat


