Ezt olvasta már?


Megnyitott Kecskemét első csomagolásmentes boltja

Kecskemét első csomagolásmentes boltja, a Vágó utcai Zöld Misszió mögött egy zero waste életmódot követő fiatal, Zubor Melissza áll.

Melissza környezettudatosan él, a Zöld Misszióval pedig másoknak is szeretne segíteni a zero waste mindennapok kialakításában. Melisszával a fenntarthatóságról, az üzletről és a Zöld Misszióról beszélgettünk.

Hogy talált meg téged a fenntarthatóság?

Igazából én alapvetően egy zöld, önfenntartó környezetben nőttem fel. Ha szüksége volt a családomnak bármilyen alapanyagra, akkor csak körbejártuk a szomszédságot, a helyi kis termelőket, és be tudtunk szerezni mindent. Persze volt, hogy mi is nagy élelmiszeráruházakban vásároltunk, de ezek nem voltak igazán szerves részei a bevásárlásoknak. Később gazdasági szakon tanultam tovább. és voltak olyan kurzusaim, amelyek kifejezetten a környezettudatosságot és gazdaságot kapcsolták össze, mind nagyon érdekesek voltak. Majd 2018 nyarán, az egyetem befejezése után, mikor a párommal összeköltöztünk Kecskeméten, kezdett el igazán komolyan foglalkoztatni a fenntarthatóság gondolata: hogy olyan életmódot kövessek és olyan háztartást vezessek, ami környezettudatos és a lehető legkevesebb hulladék termelésével jár.

Ekkor kezdtél el környezettudatosan élni?

Igen, sokat kutattam a témában, hogy hogy lehet minél környezettudatosan élni a mindennapokat. Már én magam is kimérve, csomagolásmentesen vagy papírcsomagolásban vásároltam. Azonban minden szükséges holmit és alapanyagot, a kimért kutyatápot, rizst, tésztát és még sorolhatnánk, több különböző helyről kellett beszereznem. Idővel igazán el kezdett zavarni, hogy nincs egy erre specializálódott hely, ahol mindent be tudnék szerezni.

Ekkor került képbe a csomagolásmentes bolt ötlete?

Igen, azt hiszem, valahogy így, sőt ekörül nyíltak az első csomagolásmentes boltok a fővárosban, a Ligeti Bolt, illetve a Ne pazarolj! is. Arra gondoltam, hogy milyen jól jönne egy ilyen Kecskeméten is, mennyivel megkönnyíteni számomra is a vásárlást. Szerencsére volt alkalmunk édesanyámmal is ellátogatni a Ne pazarolj-ba!, és megnézni közelebbről egy ilyen bolt működését is. Az üzlet nagyon tetszett, a kialakítása, a barátságos hangulata, egy csomó mindenből be is tudtunk vásárolni. Már akkor megszületett bennem a gondolat, hogy szívesen létrehoznék én is egy ilyen helyet.

Mondhatjuk, hogy ez adta meg a kezdőlöketet, hogy elindítsd a saját üzleted?

Igen, persze az interneten is sok cikket olvastam a témában, sőt, több külföldi példát is megnéztem. Külföldöm már sokkal előrehaladottabb a zero waste bevásárlás, szinte szupermarket-méretűek is lehetnek a csomagolásmentes üzletek.

Hogy hoztad létre a Zöld Missziót?

A Zöld Misszió a kezdetben mint virtuális közösség létezett. Létrehoztam egy weboldalt, Facebook- és Instagram-fiókkal, ahol megosztottam saját zero waste mindennapjaimat, tapasztalataimat, alternatív megoldásokat. Ott kiderült számomra, hogy sokan nyitottak a környezettudatosságra. Ez abszolút pozitív visszajelzés volt, és így arról is megbizonyosodtam, hogy igenis érdemes kitartanom a bolt megnyitása mellett, annak ellenére, hogy már akkor voltak, akik úgy vélték, hogy ez egy lehetetlen küldetés lesz, és hogy nem lesz rá igazán kereslet.

Az államvizsgám után betervezett pihenés helyett belevetettem magam a bolt kiépítésébe. Két napon keresztül biciklivel jártam a várost, hogy megtaláljam a tökéletes kiadó helyiséget, és szerencsére sikerült is. A hely jól megközelíthető és központi, ami abból a szempontból is nagyon jó, hogy sok kíváncsiskodó is szívesen betér a boltba, nem csupán azok, akik igazán elhivatottak a fenntarthatóságot illetően.

Egyedül te állsz a Zöld Misszió mögött?

Egyedül vezetem a Zöld Misszió boltot, kezelem a pénzügyeket, én tartom a beszállítókkal is a kapcsolatot, az áruk beszerzését, az üzlet marketing oldalát… – szóval lényegében mind az én kezemben fut össze, de jól is van ez így. Ugyanakkor nagyon sok támogatást kapok a környezetemtől, a családom és a párom is ott segít, ahol tud. A jövőben szeretnék alkalmazottakkal együtt dolgozni, de annak még nincs itt az ideje.

Milyen elgondolás szerint rendezted be a boltot, mit lehet a Zöld Misszióban vásárolni?

Mivel én is csomagolásmentesen vásárolok, így volt elképzelésem arról, hogy hogy alakítsam ki a Zöld Missziót, hogy az lehető legjobb és legkényelmesebb legyen a vásárlók számára. Az üzletben vannak pamutzsákok, vászonzsákok, tisztítószerek, otthon elkészíthető mosószerhez hozzávalók, kozmetikumok, szappanok, intim egészségügyi termékek, különféle olajok, tészták, fűszerek, só, cukor, mindenmentes termékek és édességek, zöldségchipsek, lisztek, lekvárok, szörpök. Mindig kaphatók szezonális gyümölcsök és zöldségek, illetve hazai kézműves termékek is vannak, szendvicskrémek és ételízesítők.

Inkább pozitív megerősítést vagy negatív kritikát kapsz a mindennapokban?

Mind a vásárlók, mind az érdeklődök és a környezetem is abszolút pozitív az üzlettel kapcsolatban, annyi szokott szóba kerülni, hogy milyen terméket hiányolnak még a boltból, és akkor legközelebbre már igyekszem azokat is beszerezni. Negatív visszajelzéseket inkább azzal kapcsolatban kapok, hogy sokaknak szokatlan az én életmódom, nem igazán értik, hogy én mit és miért csinálok így, néha kapok ezért furcsa pillantásokat.

Ha jól tudom, előadásokat is tartasz a környezettudatossággal kapcsolatban.

Igen, így van. Mindez úgy kezdődött, hogy 2019 augusztusában tartottam egy össznépi ökopikniket a Zöld Misszió oldalak követőinek, hogy személyesen is tudjunk találkozni, beszélgetni. Előadások, workshopok voltak itt a környezetbarát divatról, a hulladékmentességről, illetve meséltem én is a fenntartható életmódról. Ezután egyre több felkérés érkezett: szívesen tartok előadást egyetemeken, iskolákban, óvodában, nyugdíjas klubban – tényleg bárhol, ahova hívnak.

Te magad is foglalkozol a környezetbarát divattal, a Zöld Misszió polcain milyen zöld textiltermékekkel találkozhatunk?

A boltban több magyar textiláru-készítő terméke is felelhető. Alapvetően olyan kezdeményezéseket engedtem be az üzletbe, akiknél maga az alapanyag is fenntartható, és az előállítás folyamat a lehető legzöldebb. Vannak Urban zerowaster hálózsákok, vászonzsákok, vászonszatyrok biopamutból, textilszalvéták, öko vattakorongok, van egy szütyő varróközösség, akik kimaradt anyagokkal dolgoznak. Van egy nagyon kedves nyugdíjas hölgy, aki szimplán hobbiból készít zsákokat öko textilanyagokból, az általa készített termékek is megtalálhatóak a boltban.







0
0
0

hírek innen, onnan

Az amerikai légicsapásra válaszul Irán drónokkal támadta Bahreint

Benjámin Netanjahu közben hatalmas sikerként könyvelte el, hogy az Egyesült Államok és Libanon is elismerte Izrael jogát egy libanoni...

A legdurvább napok még csak most jönnek, 43 fokos hőségre adtak ki riasztást

Hétfőn és kedden éri el csúcspontját a mostani hőhullám, az Alföldön a legforróbb órákban 43 fok is lehet. A hőség mellett az...

Jó hír a nyugdíjasoknak: 15 éve változatlan a járandóság összege, átfogó felülvizsgálat jöhet

Komoly vita robbant ki a Parlamentben a nyugdíjak miatt: a Mi Hazánk és a kormány sem ért egyet.

Fürdőfejlesztés a Balaton közelében, új hírek a Barlangfürdőről

Strandnyitások a héten; nyitási céldátum a Barlangfürdőnél; Semmelweis-nap a termálfürdőkben; fürdőt támogató humorista;...

Bosszúhadjáratot indított a Vučić-rezsim, orvosokat is célba vett a lázadó diákok sérüléseinek az ellátásáért

A szerb ügyészség abszurd váddal, politikai üldözéssé változtatta a tavalyi tüntetések kivizsgálását, amivel nyíltan a kritikus...

Nagy Ervin: Nem akartam, hogy én legyek a Tiszának az Eperjes Károlya

Nagy Ervin kultúráért felelős államtitkár kijelentette, elvi okokból nem tartja elegánsnak, hogy állami pénzből készült produkciókban...

Megjött a Pride rendőrségi mérlege: ennyi embert állítottak elő

Békésen, komolyabb incidens nélkül zajlott le az idei, immár 31. alkalommal megrendezett Pride-felvonulás Budapesten. A rendőrségnek azért...

A komposzt emiatt kezd rothadni és büdösödni - a rossz arányok is problémát okozhatnak

Zavaróan büdös a komposzt? Ne aggódj, gyorsan helyrehozhatod! Cikkünkben eláruljuk, mi okozza a szagot, és milyen egyszerű trükkökkel...

0

Sport

Új megbízás vár Szoboszlaira, váratlan hír a kinevezéséről Livepoolban

Miközben két csapat is 80 millió euróért csábítja, hatalmas lehet a fordulat az átigazolási piacon.

Szexi szurkolókban is erős a foci-vb – Itt megnézheted legcsinosabb drukkereket

Mostani összeállításunkban nem a pályán történtekre koncentrálunk.

A Manchester United nagy dobása: a Real Madrid világsztárja az Old Traffordra tart

Michael Carrick egyre közelebb kerül ahhoz, hogy együtt dolgozzon Aurelien Tchouaménivel.

Gyászol a magyar foci: Elhunyt az ETO válogatott legendája

Hosszan tartó betegség után életének 76. éveben elhunyt Pénzes Mihály, a Rába ETO egyszeres magyar válogatott, utánpótlás Európa-bajnok játékosa.

Átigazolás: Julián Álvarez „ámokfutása” még az FC Barcelona szurkolót is meglepte

Az Atlético Madrid csatára szóba sem áll más csapatokkal. A katalánokhoz akar igazolni.

Szenzáció a vb-n, a Zöld-foki Köztársaság veretlenül jutott tovább a csoportjából

Fernando Muslera kapitális hibája után a kétszeres győztes Uruguay kiesett.

Ez a világbajnokság egy katasztrófa – Kifakadt az irániak csapatkapitánya

Nem szerepel rosszul a foci-vb-n az iráni válogatott, története során először az egyenes kieséses szakaszba is eljuthat. A csapat megis csalódott.  

Ma éjjel sem érdemes lefeküdni, befejeződik – A foci-vb mai programja

Fontos és jó meccseket rendeznek ma este és holnap hajnalban a vb-n. Mutatjuk a programot.

Megveszi a Chelsea a francia válogatott 55 millió eurós vb-csillagát

A világbajnokság után újabb igazolást jelent be a Chelsea: francia sajtóértesülések szerint a londoni klub megállapodott Maxence Lacroix megszerzéséről, akiért 55 millió eurót fizet a Crystal Palace-nak. Olvastad?

BL-győztes ex-Barcelona játékost igazolt a Loki - hivatalos

A Barcelona színeiben még a Bajnokok Ligája csoportkörében is lehetőséghez jutott a 31 esztendős spanyol középpályás.

A PSG sztárját akarja Xabi Alonso

Jó csapatot épít a Chelsea.

0
0

Bulvár

Orbán elüldözte, Magyar Péter visszaengedi, most visszaszivároghat Budapestre a CEU, újra fellángol az oktatási botrány

Orbán Viktor kormánya évekkel ezelőtt kiszorította Magyarországról a CEU-t, most azonban minden jel arra utal, hogy az egyetem ismét megjelenhet Budapesten. Új fejezet kezdődhet az egyik legismertebb politikai csatároz

Orbán Viktor 40 éve a politikában, drámai és botrányos végjáték után, úgy néz ki Magyar Péter végleg átveheti a helyét

Orbán Viktor közel 40 éves politikai korszakának lezárása történelmi fordulatot jelenthet, miközben Magyar Péternek egy mélyen beágyazott rendszert kell átvennie és újrarendeznie.

„Elkezd lopikálni” – Hadházy Ákos levezette, miért lesz katasztrófa a 12 éves képviselői mandátumkorlát

Hadházy Ákos szerint a képviselők az utolsó ciklusukban akár lopni is elkezdhetnek, ha biztosan tudják, hogy nem indulhatnak újra. A volt képviselő úgy látja, a számonkérhetőség hiánya miatt a politikusok a pártf

Dráma a Fidesz körül, Lázár János áll elébe az elszámoltatásnak, nem fél Magyar Péter és a Tisza Tisztítótűz programjától

Dráma a Fidesz körül: Lázár János nyíltan reagált Magyar Péter terveire, és kijelentette, hogy nem tart a Tisza által meghirdetett Tisztítótűz programtól vagy az esetleges elszámoltatástól.

Ez az első számú fűszer az egészségesebb agyért, szívért és bélrendszerért a dietetikusok szerint

Nem véletlen, hogy a kurkumát évszázadok óta használják a konyhában és a hagyományos gyógyászatban is. A kutatások szerint hatóanyaga több területen is támogathatja a szervezet működését, de a megfelelő fogya

Huth Gergely: Ha megpróbálják elvitetni Orbán Viktort, százezrek fognak fellázadni

A Pesti Srácok felelős szerkesztője a Facebookon fenyegetőzött tömeges megmozdulással. A bejegyzést azután tette közzé, hogy felmerült Orbán Viktor gyanúsítotti kihallgatása az aranykonvoj-ügyben.

Ezért szakított valójában Horváth Éva a párjával

Horváth Éva először beszélt őszintén a szakítás okáról: a baleset után végleg külön utakra sodródtak gyermekei apjával. A Ezért szakított valójában Horváth Éva a párjával bejegyzés először Acnews-én je

Michelle Wildként a leghíresebb magyar felnőttfilmes volt: így néz ki ma 46 évesen Vad Kati

Mutatjuk, hogy néz ki ma Vad Kati, akit régen mindenki Michelle Wildként ismert.

3 csillagjegy, akinek június utolsó hete óriási csodát tartogat

Június utolsó hete három csillagjegy számára különösen izgalmas fordulatokat tartogathat. Egy váratlan lehetőség, jó hír vagy fontos találkozás új irányt adhat a következő időszaknak.

Mi az a syntribation? A kéz nélküli önkielégítési technika, amelyről egyre többet beszélnek

Bár a syntribation csak az utóbbi években kapott nevet, maga a technika egyáltalán nem új. Egyre többen beszélnek róla nyíltan, a szakértők szerint pedig természetes formája lehet az önkielégítésnek.

Új megbízás vár Szoboszlaira, váratlan hír a kinevezéséről Livepoolban

Miközben két csapat is 80 millió euróért csábítja, hatalmas lehet a fordulat az átigazolási piacon.

0