OGY - Krónika 2. rész (napirend előtt: élelmiszer- és energiaárak, veszélyhelyzet)
Az élelmiszerárak növekedéséről, az energiaárakról és a veszélyhelyzetről is szóltak a napirend előtti felszólalások az Országgyűlés keddi ülésén.
Jobbik: az uniós élelmiszerdrágulást sokszorosan meghaladják a hazai árak
Z. Kárpát Dániel (Jobbik) arról beszélt, hogy egy év elején közzétett, a világ országait áttekintő grafikon szerint az élelmiszerárak drágulását tekintve Magyarország a tizedik helyen állt. Ez egy sokkoló adat volt, és a probléma az, hogy az uniós élelmiszerár-drágulást azóta is sokszorosan meghaladják a hazai adatok - mutatott rá.
Hozzátette: azt látják, hogy az ársapkák rendszere tovább drágítja a magyar élelmiszerek árát. Megjegyezte: a nagy multik elosztórendszerükben 6-7 ezer élelmiszer árát határozzák meg és ebbe kontroll, lényegi ellenőrzés nélkül "lazán" be tudták építeni a vélt vagy valós veszteségeket. Mivel nem volt ellenőrzés, sokkal többet építettek be, mint amennyit a másik oldalon elveszítettek. Amikor pedig a Gazdasági Versenyhivatal elkezdett vizsgálódni, hirtelen elkezdtek csökkenni bizonyos termékcsoportok árai.
Ki adja vissza a családoknak a hónapokon át indokolatlanul elvett összegeket? - firtatta.
Kitért arra is, hogy a Jobbik már öt éve letette a megoldást az asztalra egy online árfigyelő adatbázis formájában, amivel ezek a folyamatok nyomon követhetők lennének.
Farkas Sándor, az Agrárminisztérium parlamenti államtitkára azt mondta, amíg újabb és újabb szankciók lesznek, addig a szankciós infláció is itt lesz és folyamatosan találkoznak vele a boltokban és az árakban.
Ebben a helyzetben a kormány arra törekszik, hogy megvédje az embereket és csökkentse azokat a hatásokat, amelyeket ezek a tényezők okoznak.
Tisztában vannak azzal, hogy az árak rögzítése önmagában nem elegendő, azt is biztosítani kell, hogy elegendő rögzített árú termék álljon rendelkezésre.
Közölte: egyelőre április végéig vannak érvényben az ársapkák, a kormány várhatóan április közepén hoz döntést ezek jövőjéről.
A piaci helyzet alapján és az összes piaci szereplő érdekének figyelembe vételével fognak eljárni - jelezte.
Az államtitkár abban igazat adott a képviselőnek, hogy a kereskedő cégek egyéb termékeknél olyan árakat képeztek, amellyel kompenzálták veszteségeiket, ezért vannak folyamatban vizsgálatok.
Hozzátette: az élelmiszerárak folyamatosan csökkennek és ez a folyamat folytatódni fog, de arra számít, hogy az árak nem fognak lecsökkenni a Covid-járvány előtti szintre.
MSZP: az energiapolitikát a kormány rontotta el
Tóth Bertalan (MSZP) kijelentette: az energiapolitikát Orbán Viktor miniszterelnök és kormánya rontotta el, "mi vásároljuk a legdrágábban az orosz gázt Európában". Arról beszélt, hogy Magyarországon csődöt és elbocsátásokat, valamint jelentős inflációt eredményezett a "brutális fideszes energiaáremelés".
Úgy folytatta: a kormányzati dilettantizmus eredménye, hogy olyan intézmények lehetetlenülnek el, amelyek rászorulóknak biztosítanak lakhatást, de az is, hogy elmaradnak az energetikai hálózatfejlesztések, ami gátja a megújuló energiaforrások terjedésének.
Ha a Fidesz-kormánynak fontos lenne az emberek megélhetése, érdemi lépéseket tenne, hogy csökkenjenek az energiaárak - fűzte hozzá. A többi közt azt is sérelmezte, hogy az energetikai tárca el akarta titkolni, mi került 75 milliárd forintba a Mátrai Erőmű visszavásárlásában.
Tállai András, a Pénzügyminisztérium államtitkára úgy felelt: óvatosan a kritikával, hiszen "önök már 2010 előtt kezeltek egy válságot" és "önök voltak, akik kiárusították ezt az országot, eladták a teljes energiaipart, kiszolgáltatottá tették hazánkat".
Azt mondta: a háború és az elhibázott szankciók következményét kell elviselnie az országnak. Pedig ha Brüsszel nem kényszerítette volna rá ezeket a tagállamokra, a háború gazdasági hatása lényegesen kisebb lenne.
Emlékeztetett, hogy a kormány az átlagfogyasztásig a szankciós infláció előtti energiaárakat tart fenn az emberek számára, hogy megvédje az ország lakosságát és a vállalkozásokat. A kormány az intézményeit sem hagyja cserben, lehetőség van támogatás igénylésére.
Azt is felidézte, hogy az MSZP nemrég még meg is dicsérte az ársapka-intézkedést.
Momentum: minek játsszák a demokráciát?
Bedő Dávid (Momentum) szerint a kormány 2500 napja igyekszik félelmet kelteni az emberekben, azóta van valamilyen válság vagy veszélyhelyzet az országban. Ennek oka szerinte, hogy a kormányzat így könnyebben élhet vissza a hatalmával és még kevésbé ellenőrizhetők a döntések.
Kifogásolta, hogy a kabinet most készül meghosszabbítani a veszélyhelyzetet.
Úgy folytatta: nem volt elég a kétharmados parlamenti többség vagy az állami intézmények megszállása, nemrég még a költségvetést is rendeletben hirdették ki.
Minek játsszák a demokráciát? - tette fel a kérdést.
Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára úgy reagált: rendkívüli jogrend más országokban is bevett gyakorlat, általában rendkívüli helyzetekben van arra szükség. "Lehet, hogy ön tagadja, de a kormányzásunk alatt folyamatosan rendkívüli válsághelyzetekkel néztünk szembe" - jelentette ki. Először a migrációval, majd a világjárvánnyal, most a szomszédban dúló háborúval és hatásaival - sorolta.
Nagy szerencse, hogy olyan kormány van ezekben az időkben, amely elsősorban az ország érdekét nézi és nem külföldi elvásároknak próbál megfelelni.
Emlékeztetett: a módosított költségvetést megvitatta az Országgyűlés, amelyen azonban a Momentum képviselői nem vettek részt.
Abszurdnak nevezte, hogy az a Momentum demonstrál a sajtószabadságért, amely már többször adta jelét: tagjai olyan véleményszabadságot szeretnének, ahol leginkább az övékkel egyező vélemények kapnak teret.
LMP: meg kellene kérdezni az embereket az akkumulátorgyárakról
Csárdi Antal (LMP) kifejtette: a kormány teleépíti Magyarországot akkumulátorgyárakkal, és hogy legyen energia a működésükhöz, telerakja az országot gázerőművekkel. Vagyis orosz gázzal működtetnék a kínai akkumulátorgyárakat, amelyek német autógyáraknak termelnek, de a nyereséget ezek a globális cégek kiviszik majd az országból - mondta.
Kiemelte: cserébe a kormány odaadja a vízkészletet, a termőföldeket és a levegő tisztaságát. A gyártás során keletkezett hulladékot pedig a gyártó cégnek kell kezelnie, tehát ez Magyarországon fog történni - közölte.
A képviselő szerint az lenne tisztességes, ha megkérdeznék az embereket, akarják-e ezt, de a kormány gyáva ezt megtenni, mert fél a választól.
Menczer Tamás, a Külgazdasági és Külügyminisztérium államtitkára úgy válaszolt, hogy ebben a kérdésben is az országról van szó, és az ellenzék mindig az ország ellen cselekeszik. A nép már válaszolt arra a kérdésre, hogy mit akar: a tavalyi választáson már negyedszer nyert a Fidesz-KDNP, vagyis a nép azzal az állásfoglalással ért egyet, amelyet a kormánypártoktól hall és elutasítja azt, amit az ellenzéktől hall - közölte.
Elmondta: az egész világ akkumulátorgyárakat akar, csak a magyar baloldal nem. Magyarországon csak a legszigorúbb biztonsági és környezetvédelmi előírások betartásával valósulhat meg beruházás - jelentette ki.
Megjegyezte: az elhasznált akkumulátorokat ott kell kezelni, ahol forgalomba hozták őket.
Párbeszéd: korszerűsíteni kellene a panellakásokat
Berki Sándor (Párbeszéd) arról beszélt, hogy miközben az energiafogyasztás nő, a lakások energetikai szempontból korszerűtlenek. A kormány ígéretet tett a lakóépületek energetikai korszerűsítésére, de nemhogy ezt nem tette meg, még a panelprogramot is elsorvasztotta - mondta.
Hangsúlyozta: szükség lenne a panelépületek korszerűsítésére, és a kormány hiába ígérget, a lakásállomány többsége még mindig korszerűtlen energetikai szempontból. Ennek megváltoztatására kellene költeni, hogy a panellakásban élők fűtésszámlája csökkenjen, és akkor kevésbé kellene aggódni az energiaválság miatt - mondta.
Koncz Zsófia, az Energiaügyi Minisztérium parlamenti államtitkára erre közölte: a magyar energiaellátásban a nukleáris energia kiemelt szerepet tölt be, és ha a kormány komolyan venné az ellenzék javaslatait a nukleáris energia visszaszorításáról, Magyarországon energiahiány lenne.
Kiemelte: a kormány eddig is több programot indított a lakások energetikai korszerűsítésére, jelentős összegeket fordított erre.
Közölte: jelenleg háborús helyzet van, ami az energiahelyzetre is hatással van, az energia ára jelentősen emelkedett. A kormány a magyar érdekekért küzd az óriási nyomás ellenére ebben a helyzetben is - jelentette ki.
Mi Hazánk: legyen alkotmányos jog a készpénz használata
Toroczkai László (Mi Hazánk) azt szorgalmazta, hogy legyen alkotmányos jog a készpénz használata Magyarországon.
Az ellenzéki politikus szavai szerint a készpénz használata sokak számára az elmúlt 30 évben a túlélést szolgálta, így tudtak harcolni például a "sarcoló maffia ellen", amelyik elévült tartozásokat hajt, illetve hajtott be sok esetben.
Jelezte: a Mi Hazánk alkotmányos szabadságjognak tartja a készpénz használatát és ezért harcolni is fognak.
Választ várt arra, hogy a Pénzügyminisztérium helyettes államtitkárának a készpénz visszaszorítására vonatkozó kijelentése mögött meghúzódik-e valódi kormányzati stratégia és szándék.
Tállai András, a Pénzügyminisztérium parlamenti államtitkára szerint félreérthették a helyettes államtitkár szavait. Olyat biztosan nem mondott, hogy azért szeretné a kormány a készpénzhasználatot visszaszorítani, hogy ezzel a végrehajtó maffia tevékenységét segítse - közölte.
Azt azonban tapasztalni kell, hogy egyes országokban készpénzzel gyakorlatilag már nem is lehet fizetni, csak kártyával vagy mobiltelefonnal. Ezt jelenti a digitális fejlődés - rögzítette.
Kiemelte, valóban cél és szándék a készpénzforgalom visszaszorítása.
Kitért arra is, hogy a legtöbb visszaélés készpénzzel történik, hiszen a bankszámlán keresztül történő utalásnak nyoma van, követhető. Ezzel szemben a készpénzben felvett összegek szabadon mozoghatnak a vállalkozások, jogi személyek között.
Azt ugyanakkor mindenki maga döntheti el, hogy hogyan szeretne fizetni, hogyan kéri például a nyugdíját, ebben nem szeretnének senkit sem korlátozni - mutatott rá az államtitkár.
MTI
hírek innen, onnan
Sztrájk a Lufthansánál, járattörlések várhatók
A pilótaszakszervezet közleménye szerint a munkabeszüntetés minden német repülőtérről induló járatot érinteni fog február 12-én.
Lewis Hamiltont máris figyelmeztették: átkot hozhat rá az új szerelem
Újabb katasztrofális idény vár a brit pilótára?
Ónos eső miatt adtak ki figyelmeztetést, de marad az enyhe idő
Enyhe havas eső térhet vissza, de nem hűl le nagyon az idő.
Ezekre a dátumokra érdemes figyelni az április 12-i választás előtt
Közeleg az országgyűlési választás időpontja, lapunk összegyűjtötte, melyek azok a dátumok, események, amelyekre érdemes lesz figyelni.
Az Orbán-kormány tagad, de visszaüthet a Fideszre a gödi akkugyár botránya
Nem csak a szennyezésről szól. A Fidesz legfontosabb témáit érinti, az ügynek a Tisza Párt lendületet adhat, a kormánypártok...
Az amerikai dolgozók mindössze harmada érzi úgy, hogy rugalmas
A munkaadók háromnegyede úgy érzi, felelősségük az alkalmazottak rugalmasságának támogatása, de csak a dolgozók kevesebb mint fele...
Vigyázz, ha ezeket a tüneteket tapasztalod. Lehet, hogy komoly hiánybetegség áll a háttérben
Egy gyakori, mégis sokszor észrevétlen egészségügyi probléma évente több tízezer embert juttat kórházba – pedig időben felismerve...
Gordon Ramsay-t emiatt ki nem állhatta a felesége először: a sztárséf végül egy barátjától csábította el Tanát
Gordon Ramsay és felesége elárultak, hogy ismerkedtek meg.
2026. február 11.: három csillagjegy, akikre pénzeső vár – Ön köztük van?
Készüljön fel, mert 2026. február 11-én az univerzum igazán bőkezű lesz három szerencsés csillagjeggyel! A Plútó közvetlen hatása...
Rálőtt egy férfi Nagytevel polgármesterére, a sérültet mentőhelikopter vitte kórházba
Az épületben egy közös folyosón található a polgármester irodája, illetve a helyi óvoda is. Körülbelül 20 kisgyerek már bent volt,...
Sorsdöntő elhatározásra készül most rengeteg magyar szülő: közeleg a határidő, a gyerekük jóléte lehet a tét - könnyű hibázni
A középiskola-választás komoly szorongást okozhat a gyerekeknek és a szülőknek is - pszichológussal jártuk körbe a témát.
Felfoghatatlan iskolai lövöldözés történt Kanadában – sok a halott és a sérült
Kanada egyik legkisebb hegyvidéki települését, a mindössze 3000 lakosú Tumbler Ridge-et példátlan tragédia rázta meg.
Sport
Liu Shaoang kiakadt, ezért rázta a fejét dühösen, nagyon megjárta az olimpiai döntőben
A milánói–cortinai téli olimpián rövid pályás gyorskorcsolyában kiosztották az első érmeket, a 2000 méteres vegyes váltót Olaszország nyerte.
Az olimpia legnagyobb sztárja a hollandok gyönyörű versenyzője, akinek már aranyérme is van
Jutta Leerdam olimpiai csúccsal érte el karrierje legnagyobb sikerét.
Liverpoolból üzenik Slotnak: ez így nem mehet tovább.
A Brentford szintjére süllyedt Szoboszlai Dominikékék angol bajnok csapata.
Dárdai Pál most szembesül azzal, mire vállalkozott
Hiába a nagy ívű tervek, hiába a Németországból hazahívott szakember, az Újpest egyelőre nem mutat életjeleket.
Szerelmi dráma élő adásban, könnyek között vallotta be a sílövő, hogy megcsalta a barátnőjét
A bronzérem már megvan, a hölgy keze még nincs…
Belátták, mekkora sztár: Szoboszlai brutális kártyát kapott az EA Sports FC-ben
Egyre közelebb kerül a „Gullit Gang”-hez, a távoli lövőerejére hihetetlen számot kapott.
Liu Shaoang egy kérdésre nem akart válaszolni a magyar médiának nyilatkozva
Kína számára hatalmas kudarc, hogy a milánói–cortinai téli olimpián a vegyes váltó döntőjében címvédőként csak a negyedik helyen végzett.
Liu Shaoang: Abszolút csalódás, ha most nem lesz olimpiai érmem
A magyar olimpiai bajnok immár a kínai csapat tagjaként az első lehetőséget nem tudta kihasználni Milánóban.
„Odaállt és eldöntötte, hogy be fogja lőni” – Szoboszlai lövését elemezte a válogatott csatár
A világ egyik legjobb kapusa mozdulni sem tudott a lövésre
Milák Kristóf rendszeresen edz, de még nem találta meg az úszásban az élet szépségét
Az egyesülete szeretné, ha a 25 éves sportoló az úszásnak szentelné az életét.
Tóth Alexet először nevezték a kezdőcsapatba, a Bournemouth fordítani tudott a liverpooli éjszakában
A Chelsea kétgólos előnyt szórakozott el.
A Liverpool ma olyasmire készül, amire eddig egy PL-csapat sem volt képes az idényben
Egyre nagyobb bajba kerül a Premier League-ben a címvédő, amely szégyenszemre nem áll BL-indulást érő helyen.
Bulvár
Óriási fordulat, a gödi Samsung gyárról szóló hírek után iszonyatos bejelentés jött
Nem mindennapi, ami történik Magyarországon.
Kárpátaljai magyar tüzér az ukrán frontról: Ha az lenne előnyös, Orbán a barátjának hívná Ukrajnát
Az eredetileg matematikus Traksi Viktorral arról is beszéltünk, miben változott egy év alatt a háború, és számít-e arra, hogy rövidesen béke, majd elnökválasztás következhet Ukrajnában.
Felhívta a 69 éves férfi magához a nőt szexelni Zircen: ami ezután történt, horror
Megismerte a nőt, majd felhívta magához. A nő ment, de nem egyedül. Az italozás végül borzalmas véget ért.
Botrányos verseny a téli olimpián, a magyaroknak hátat fordító Liu Shaoang újabb kegyelemdöfést adott egykori hazájának
2022-ben döntöttek úgy a Liu testvérek, hogy hátat fordítanak Magyarországnak és kínai színekben folytatják tovább a pályafutásukat. Most olyan kegyelemdöfést adott Liu Shaoang egykori hazájának, amitől a magyar
Nem tudták megmenteni: Győrfi Pál bejelentése mindenkit sokkolt
Egy hétfő hajnali eset megrázta Budapestet és az egész országot: egy férfi, aki maga hívott mentőt rosszulléte miatt, életét vesztette, mire a segítség megérkezett.
Vegyianyag-szakértő a Samsung-gyár szennyezéséről: Nem találok szavakat!
Szerinte egy valódi, független hatóság rég bezárta volna az akkumulátorgyárat.
A tüdőrák jelét az ujjaidon veheted észre, így üzen a tested a csendes gyilkos jelenlétéről
A szakemberek szerint egy egyszerű „ujjteszt” segíthet a tüdőrák korai stádiumának korai felismerésében. Míg a legtöbb ember ismeri az olyan tüneteket, mint a mellkasi fájdalom, légszomj és zihálás, a figyelme
Orbán Balázs: Megszületett a döntés Ukrajna csatlakozásáról Magyarország feje fölött
A miniszterelnök politikai igazgatója a Zelenszkij-tervre reagált.
Fizetős lett a magyarok egyik kedvenc turistalátványossága: még a gyerekeknek is kell jegyet váltani
A látványossághoz csak kéteurós jeggyel lehet eljutni, amelyet hatéves kortól minden turistának meg kell váltania.
4 csillagjegy, akinek pénz és siker érkezik az életébe
Nem szerencse, hanem jó időzítés. A következő időszak négy csillagjegy számára hozhat kézzelfogható előrelépést pénzben és sikerben.
Mindenki a magyarokról beszél a téli olimpián, váratlan sikert értünk el koreai segítséggel, újabb gyár nyitja kapuit
Mindenki a Samsung gödi gyárának botrányáról beszél, eközben Dél-Korea valami különlegessel készül Milánóban és Budapesten.
Magyar Péter: Sejtem, hogy olyan felvételt terveznek nyilvánosságra hozni, amelyen az akkori barátnőmmel intim együttlét közben vagyunk
Magyar arról posztolt, róla szólhat a titokzatos oldal, ami nemrég kezdett el terjedni.
blogmorzsák
Milyen egy japán onszen belülről?
A japán fürdőkultúra szokatlan lehet az európai szemnek. Nézzük, milyen egy onszen belülről!
Mi történik a torokban, ha berekedünk?
Mutatjuk, melyek a leggyakoribb okok.

- Csökkent a gázolaj ára
- Leszakadt egy vasúti felsővezeték Érdnél, jelentős késésekre kell számítani
- NAV: sok változást hoz a jövedéki szabályozásban az új törvény
- Megbüntették a kecskeméti buszpályaudvart, mert kétszer is leszedték a Momentum plakátjait
- Az E.ON nevével visszaélve téveszthetik meg a lakosságot
- Így úszható meg a hosszú várakozás a horvát autópálya-kapuknál
- A talált madárfiókák többsége nem árva, nem szorul megmentésre, ne szedjük össze őket!
- Már csak pár napig lehet pályázni az ingyen falfestékre
- Hosszú hétvégi változások, kedvezmények a vasúton
- Online térképen láthatóak a tervezett áram- és gázszünetek az E.ON oldalán
- Nagy összegű készpénzzel érkezik az Európai Unióba? Akkor erre figyeljen!
- Lezárásokra, forgalomkorlátozásokra kell készülni ma és holnap Budapesten
- Óvjuk adatainkat úgy, mint a pénztárcánkat


