Ezt olvasta már?


Tovább csökkenhet a szelektív szemétszigetek száma Kecskeméten

Elfogadják, alkalmazzák a kecskemétiek a szelektív hulladékgyűjtést, de vannak még problémák e téren, különösen a társasházaknál. A gyűjtőszigeteket fokozatosan megszüntetik, ehelyett a háztól történő elszállítást részesítené előnyben a szolgáltató, már ahol ez lehetséges.

Az illegális hulladéklerakás a megyeszékhelyen rendszeresen visszatérő, pontosabban folyamatos probléma. Vannak ismert helyszínek, ahol a szemét újra és újra megjelenik (például a Praktikerhez közeli körforgalomnál és a Kórház utca mögötti nagy beépítetlen telken), máshol egy lerakott szemeteszsákból nő ki hetek, sőt napok alatt egy nagyobb rakás. A képviselő-testület múlt heti ülésére készült egy cselekvési terv, amely azt vizsgálja, miként tudnák a hulladékgazdálkodásban résztvevők a helyzetet kezelni, a lakosság környezettudatosabb magatartását elősegíteni.

A közterületeken hagyott illegális hulladékot a Kecskeméti Városüzemeltetési Nonprofit Kft. gyűjti össze. Adataik szerint mennyiségben is, tömegben is jelentős a csökkenés: 2015-ben még 1586 köbméter (783 tonna) szemét jött össze az utcákról, utak mellől, külvárosi zöldterületekről, addig tavaly már “csak” 967 köbméter (260 tonna). Ezzel párhuzamosan viszont növekszik a magánterületeken hagyott illegális szemét miatti jegyzői hatósági eljárások száma: 2017-ben 7 ilyen volt, tavaly egész évben 24, idén májusig pedig már 22.

Az illegális hulladékkupacok legjelentősebb része a tapasztalatok szerint a társasházak mellett keletkezik (a Városüzemeltetés Kft.-vel 856 társasháznak és lakásszövetkezetnek van szerződése). A kukákba ugyanis sok esetben nem fér bele a lakóközösség szemete, így gyakran a gyűjtőedényzeten kívülre is jut a hulladékból. A “mellérakásokat” persze okozhatják a máshonnan, általában a külvárosokból odahordott csomagok is, az is előfordulhat, hogy éppen a “becsempészett” szemét miatt nem jut hely a társasház zsákjainak a saját konténerükben. A problémára abban látná a megoldást az önkormányzat, ha a társasházak a keletkező szemét mennyiségének megfelelő nagyságú konténereket használnának, és azokat nem az utcán, hanem zárt helyen, vagy akár az udvarban tárolnák. Emellett a térfigyelő kamerák visszatarthatnák hulladékfuvarosokat is.

Sajnos Kecskeméten a 2012-ben létrehozott szelektív hulladékgyűjtő pontok is több helyen illegális lerakatokkal párosulnak, amelyek eltakarítása jelentős többletfeladatot jelent a szolgáltatónak. Emiatt a kezdeti 54 szigetből mára csak 28 maradt meg – pozitív fejlemény viszont, hogy a megszűnt 26-ra jórészt azért nem volt szükség, mert a környező társasházak vállalták a sárga zsákos, házhoz menő szelektív gyűjtést. Utóbbi módszert tartaná üdvözítőnek, célszerűnek a szolgáltató, a Duna-Tisza Közi Hulladékgazdálkodási Nonprofit Kft. is, és nem mellékesen a törvény is ennek elsődlegességét írja elő, míg a szigetekre csak kiegészítő megoldásként tekint, elsősorban a sűrűn lakott településrészeken. A közgyűlési előterjesztés szerint egyébként a hulladékválogatás rendszerét a kecskemétiek elfogadták, előszeretettel alkalmazzák, ezt mutatja az is, hogy az egy főre jutó elkülönített szemétmennyiség a 2017-es átlag 60 kilóról mostanra 104 kilóra hízott. Az önkormányzat folytatni kívánja a házhoz menő szemételszállítás népszerűsítését, bevezetését a tömbházas övezetekben, azt is felvállalva, hogy ehhez több helyen kulturált kukatárolókat kell kialakítani, amelyek a társasházak kizárólagos használatában lennének.

Hova tűnik évi 3,3 millió kiló – főkénti külterületi – hulladék?

Kecskeméten is rengeteg életvitelszerűen lakott külterületi és zártkerti ingatlan van. Az adatok szerint a megyeszékhelyen összesen 6357 lakóingatlannál nincs szerződés a tulajdonos és a DTKH között. Ha mindegyiknél a kecskeméti “szeméttermelő” átlaggal, az évi 520 kilogrammal számolunk, akkor mintegy 3,3 millió kilogramm vegyes hulladék keletkezik évente azoknál a háztartásoknál, ahova nem is jár a kukásautó, mert nem fizetik a díjat. Ezek a tulajdonosok ha akarnák se tudnák hulladékukat a gyűjtőudvarokba beszállítani, mert azt is csak akkor vehetik igénybe, ha van szerződésük. A cselekvési terv szerint kiemelt jelentőségű, hogy csökkentsék az ilyen rendezetlen szemételszállítási státuszú ingatlanok számát, nyilván a közszolgáltatás kiterjesztésével.

 

Forrás: baon.hu







0
0
0

hírek innen, onnan

A kormány döntött a pedagógusok béremeléséről, ennyivel nő a fizetésük

Tegnap megjelent a Magyar Közlönyben a pedagógusok béremeléséről szóló kormányrendelet. A dokumentum szerint a kormány célja, hogy a...

Reagált a vadász szervezet a Nimród magazin leváltott főszerkesztője, Kovács Zoltán posztjára

A leváltott főszerkesztő az emberi gonoszságról írt, a Nimród magazin megosztotta.

Kánikula: dr. Zacher Gábor szerint ezt érdemes inni víz helyett a hétvégén

A hőkupola komoly egészségügyi kockázatokat hordoz, és erre dr. Zacher Gábor is figyelmeztet mindenkit.

Egy kisrepülő csapódott Peking legmagasabb felhőkarcolójába

A gép jócskán eltért az eredeti útvonalától.

Jön a plakátmentesebb Budapest: tömegesen szűnhetnek meg a hirdetőfelületek

A főváros új rendelete alapján akár 10 ezer plakáthely is megszűnhet Budapesten, miközben az óriásplakátok és reklámhálók...

Több mint 4 százalékkal nőttek a Kia eladásai

A Kia Corp. eladásai több mint négy százalékkal nőttek a január-májusi időszakban, miközben a globális autókereslet mintegy 5...

Félórányira a határtól egy csodás barokk kastélykert, különleges vizes játszótér és családi programok várnak

Az ausztria Schloss Hof kastély és parkja megér egy egész napot. Igazi gyerekbarát hely, ahol minden korosztály jól érezheti magát. A...

Eltörölné a Tisza-kormány a Budapestnek szánt segélyhiteltörvényt

Hatályon kívül helyezné a kormány azt a tavaly decemberben elfogadott törvényt, amely a fővárosi önkormányzat csődjének elkerülését...

Megszavazták a közterületi reklámok tilalmát, a taxizás drágulni fog Budapesten

Támogató hangulatban voltak ma fővárosi képviselők. Megszavazták az e-rollerek korlátozását, a köztéri reklámok többségének...

Nem volt még elég? Keményvonalas oroszok szóltak be Putyinnak, még durvább csapásokat követelnek Ukrajna ellen

A nacionalista körök szerint az Egyesült Államok közvetítésével zajló béketárgyalások zsákutcába jutottak, a Kreml azonban egyelőre...

Már most brutális a dugó a Balaton felé: rengetegen rostokolnak a hőségben

Az Útinform tájékoztatása szerint a legforgalmasabb autópályákon és több főúton is fennakadásokra kell számítani.

0

Sport

Nyilvánosságra került Németh Zsanett boncolásának eredménye, kiderült, kizárható-e az idegenkezűség

Az Európa-bajnoki ezüstérmes birkózó Szófiában zuhant ki a 11. emeletről.

Egyetlen kérdést kapott, a német válogatott kapitánya teljesen kiborult a vereség után

Mindenki a németek vérét akarja az idei világbajnokságon, Julian Nagelsmann eddig bírta.

A német edző taktikai öngyilkosságot látott, Manuel Neuert viszont nem vette elő a kudarc után

Szerinte a társak hozták rendkívül hálátlan helyzetbe a veterán kapust...

A foci-vb botránya miatt Budapesttel példálózik a FIFA utált elnöke

Dübörög a foci-vb, de mindenki utálja a meccs közben az ivószüneteket.

Három klub versenyez Szoboszlaiért, furcsa szerződést íratna vele alá a Liverpool

Állítólag Szoboszlai Dominik és a Liverpool újra tárgyalóasztalhoz ül, 80 millió euróval riogatják az angolokat.

A törökök búcsúzóul még beleköptek az amerikaiak levesébe, a társrendező a 98. percben bukta el a veretlenségét

Pedig a kifejezetten szórakoztató és akciódús mérkőzésen érzésre inkább a hazaiaknak állt a zászló.

Bővül a 2030-as vb résztvevőlistája, Magyarország még sincs rajta - Szoboszlaiék vb-részvételt ígértek

Szoboszlai Dominik, de még Orbán Viktor is szereplést ígért a következő világbajnokságra.

Vb 2026: Ecuador két vállra fektette a németeket, Elefántcsontpart továbbjutott

Német vereséggel és könnyed elefántcsontparti sikerrel zárult az E-csoport.

Ez történt éjjel a vb-n: Hollandia a csoportot, Japán a brazilokat nyerte meg, a törökök szépen haltak - videók

A holland, a japán és a svéd válogatott is továbbjutott csütörtökön a labdarúgó-világbajnokság F-csoportjából, de Ausztrália is ott van már a legjobb 32 között.

Villámok miatt kellett kimenteni Ronaldoékat, sírva fakadt a riporternő a focisztár látványától

A portugál válogatott edzését azonnal félbe kellett szakítani az érkező vihar miatt.

0
0

Bulvár

Ma még kánikula, előrehozták a hidegfront érkezését - Időjárás-előrejelzés

A hétvégén még történelmi hőmérsékleti-rekord születhet Magyarországon, aztán jön a lehűlés.

Kéri László: Magyar Péter olyat csinál a parlamentben, amire 25 éve nem volt példa

Magyar Péter parlamenti szerepéről, az alkotmányról, és a korrupciós ügyek lehetséges politikai következményeiről is beszélt a politológus.

"Büntetést kiszabni" - Forsthoffer Ágnes beégette Lázár Jánost, felháborodtak az emberek

Lázár János volt közlekedési miniszter durva üzeneteket kapott, azonnal cselekednie kell.

Fejbe lőtt holttestet találtak a Balatonban

A rendőrség vizsgálja a férfi halálának a körülményeit.

Büntetőügy lett a videózásból: minősített költségvetési csalás miatt emelt vádat az ügyészség

Egy ügyvezető és társa fiktív számlákkal akart jogosulatlanul adólevonást gyakorolni, és ezzel több mint egymilliárd forintot szerezni. Az ügyészség minősített költségvetési csalás kísérlete miatt emelt vád

Pesty László: Halálosan megfenyegettek, hogy ha a választás előtt megint kinyitom a pofám, a hullámat Mohácsnál vetik ki a hullámok

Pesty László egy interjúban számolt be arról, hogy februárban halálos fenyegetést kapott, ami miatt hónapokig rejtőzködnie kellett. Az egykori Fidesz-támogató ma már a Tisza Pártot támogatja, és szerinte a NER kri

Nyilvánosságra került Németh Zsanett boncolásának eredménye, kiderült, kizárható-e az idegenkezűség

Az Európa-bajnoki ezüstérmes birkózó Szófiában zuhant ki a 11. emeletről.

Euróbomba és botrány Budapesten, Magyar Péter kimondta, hogy vége a forint korszakának, Kármán András is lerántotta a leplet a kasszáról

Magyar Péter és Kármán András pénteken nagyot robbantott, kimondták, hogy Magyarország célja az euró bevezetése, miközben kemény kritikákkal illették az előző kormány gazdaságpolitikáját.

Magyar Péter miniszterelnök bejelentést tett pénteken – jönnek a részletek

Magyarországon kiemelkedően magas az euróövezethez való csatlakozás társadalmi támogatottsága – erről beszélt Magyar Péter miniszterelnök pénteken Budapesten, miután egyeztetést folytatott Kiriákosz Pierakákiss

Súlyosat üzent Orbán Viktorról Magyar Péter miniszterelnök

„A kiszivárgott irat alapján azonnali választ várunk az ügyészségtől, hogy meghallgatták-e gyanúsítottként Orbán Viktort és Hajdu Jánost az aranykonvoj ügyben!” – írta Magyar Péter miniszterelnök a Faceboo

Háromévesen már olvasott, végigröhögte az anyja temetését, sosem akart gyereket, és Guinness-rekordja is van – Ricky Gervais 65 éves

13 éves volt, amikor az anyja közölte vele, hogy a fogantatása baleset volt. Ő elnevette magát ezen, és rájött, hogy az őszinteség és a pimaszság vicces. Azóta is sokakat sért vérig a poénjaival.

Tarr Zoltán bocsánatot kért

Az előző vezetés nevében.

0